Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA





 .: Piszą o nas

Na stronie onet.pl (Warszawa), ukazał się życzliwy tekst o realizowanym w Kadzidle projekcie edukacyjnym. Dziękujemy redakcji za pamięć o Kurpiach i Gminie Kadzidło. A oto wspomniany tekst:


W nadchodzącym roku szkolnym w szkołach na terenie gminy Kadzidło odbywać się będą pozalekcyjne, fakultatywne zajęcia edukacyjne nauki dialektu kurpiowskiego i kultury Kurpiów, w tym śpiewu, tańca i rękodzieła. Jak poinformował wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, zajęcia z kurpiowskiego dialektu i kurpiowskiej kultury będą prowadzone we wszystkich szkołach samorządowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo od klasy pierwszej szkoły podstawowej do klasy trzeciej gimnazjalnej.


Projekt, którego pomysłodawcą jest Łukaszewski, został przygotowany we współpracy ze Związkiem Kurpiów. Nauka kurpiowskiego dialektu i pisania połączona będzie z zajęciami z tańca, śpiewu i rękodzieła.


Łukaszewski podkreślił, że inspiracją dla projektu edukacyjnego nauki dialektu kurpiowskiego i kultury Kurpiów stał się dorobek prof. Jerzego Rubacha, miłośnika mowy Kurpiów. - To profesor przesunął nasze myślenie o wiele poziomów i przypomniał prawdę oczywistą, że istnieje pismo i systemem znaków można zapisać także dialekt kurpiowski - zaznaczył Łukaszewski.


Rubach to językoznawca, fonolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Stanowego Uniwersytetu Iowa (USA), autor systemu pisowni kurpiowskiej "Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego" (2009 r.), który posłużył następnie do stworzenia "Słownika wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich" (2013 r.).


Sam Łukaszewski o projekcie edukacyjnym mówi, że jest to "duchowe zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń". - Znam wielu starych ludzi na Kurpiowszczyźnie, mówiących pięknie, naturalnie. Zawsze mnie to fascynowało i zadziwiało. Język kurpiowski, archaiczny, przepiękny, oryginalny, może ożyć jedynie przez szkołę, cierpliwą edukację i współpracę wielu ludzi dobrej woli. To ogromna szansa dla kultury kurpiowskiej, również dla kultury polskiej i europejskiej - podkreślił Łukaszewski, który nie jest Kurpiem, ale na Kurpiowszczyźnie mieszka od 40 lat.


Według niego, upowszechnienie wiedzy o dialekcie i kulturze kurpiowskiej może przyczynić się w niedalekiej przyszłości do powstania kurpiowskiej literatury. - Mam wrażenie, że jesteśmy blisko powstania literatury kurpiowskiej, w której spotkają się po raz pierwszy kurpiowska myśl i kurpiowska wyobraźnia z kurpiowskim pismem. Byłoby to fenomenalne zjawisko - ocenił Łukaszewski.


Jak poinformowała dyrektor ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Teresa Michalak, nauka dialektu kurpiowskiego może odbywać się w ramach: zajęć pozalekcyjnych, dodatkowych zajęć edukacyjnych, wprowadzonych przez dyrektora do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.


- Szkoły publiczne mogą prowadzić innowacje pedagogiczne tzn. nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne mające na celu poprawę jakości pracy szkoły. Dyrektorzy szkół są odpowiedzialni za organizację pracy szkoły, to oni podejmą decyzję o formule organizacji przedsięwzięcia - wyjaśniła Michalak.


Dodała, że Związek Kurpiów we współpracy z samorządem gminy Kadzidło zorganizował m.in. kurs doskonalący dla nauczycieli "Dialekt kurpiowski oraz historia i kultura Kurpiów", który jest aktualnie realizowany.


Kurpie to region etnograficzny na granicy trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Na terenie tym znajduje się Puszcza Zielona, zwana też Puszczą Kurpiowską. Ludność zamieszkująca ten obszar od XVI wieku określa się mianem Kurpiów.


Ukształtowany przez wieki i wciąż żywy dialekt kurpiowski, chociaż posiada własne, charakterystyczne cechy wymowy, nazwy i zwroty, jest częścią języka polskiego. Opracowany przez Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów oraz Henryka Gadomskiego i Tadeusza Greca "Słownik wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich", składający się z dwóch części: słownika kurpiowsko-polskiego oraz polsko-kurpiowskiego, zawiera w sumie ponad 6 800 haseł.

(NZ)


................................................................................................................







Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2014