Powrót do strony głównej




Ruszył program "Na własne konto"


   (tekst: Ewa Rydel, zdjęcia: Archiwum PG w Kadzidle)





---------------------------


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kadzidle od pierwszego dnia ferii pożytecznie spędzali czas ucząc się przedsiębiorczości i ekonomii.

Wsparcie merytoryczne zapewniła im studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Pani Aleksandra Kwiatek oraz Pani Ewa Rydel nauczycielka z gimnazjum, która zdobyła rzetelną wiedzę ekonomiczną na szkoleniu w Warszawie.


Gimnazjaliści pierwszego dnia poznali problemy dwóch stron rynku pracy wcielając się w role Kupujących i Sprzedających.

Dzięki praktycznym ćwiczeniom grupa świetnie bawiła się i poznawała tajniki handlu, a zaangażowanie w zabawie wzrastało z biegiem szybko upływającego czasu. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie poznali podstawowe kwestie związane z istotą, specyfiką i zależnościami występującymi na rynku pracy, a ich poznanie miało istotne znaczenie dla zrozumienia funkcjonowania rynku pracy i występujących oddziaływań między nimi.

Uczniowie prócz zdobywania wiedzy ekonomicznej w zadaniach praktycznych wysłuchali w "Kinie za Rogiem" wykładów z zakresu przedsiębiorczości w wersji elektronicznej.




Poprzez udział w projekcie uczniowie odbyli bezpłatnie wycieczkę do BANKU PEKAO S.A. w Ostrołęce, odwiedzili też przedsiębiorstwo handlowo-budowlano-montażowe Sęk-Pol w Kadzidle oraz Gabinet Weterynaryjny Sławomira Popielarczyka.

Uczestnicy wycieczki do banku dowiedzieli się jak od środka wygląda jego funkcjonowanie, opowiedziano im historię rozwoju bankowości w Polsce, poznali główne funkcje banków komercyjnych i banku centralnego. Omówione zostały produkty bankowe, różne rodzaje kont i usług bankowych. Wyjaśniono, co trzeba zrobić, by założyć własne konto, dostać kredyt, przechować depozyt. Przybliżono uczniom wiedzę o różnych rodzajach pieniądza oraz o jego funkcjach. Pobyt w banku to niewątpliwie ciekawe doświadczenia dla młodzieży gimnazjalnej, podczas takiego spotkania przybliża on ideę i wartości bankowości spółdzielczej, podstawowe pojęcia, funkcje banku oraz ofertę dedykowaną dla młodzieży.

Spotkanie z prawdziwymi przedsiębiorcami Państwem Beatą i Mirosławem Sękami w firmie Sęk-Pol pozwoliło na ocenę, że prowadzenie działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych i aby ją podjąć, należy przeanalizować wady i zalety działalności gospodarczej, własne predyspozycje do jej prowadzenia, a potem jeszcze raz skonfrontować swoje plany z realiami rynku. Dzięki tej wizycie dało się również zauważyć jak ważna jest reklama w prowadzeniu firmy. Wspaniałą niespodzianką przygotowaną dla nas były pączki oraz kolorowe kubeczki z logo i stroną www firmy Sęk-Pol. Dzięki takim chwytom marketingowym na zawsze zostanie w naszej pamięci ta cenna lekcja, a otrzymane kubeczki posłużą nam w codzienności oraz będą reklamą tej firmy dla naszych rodzin i bliskich.

Kolejnym przedsiębiorstwem, które odwiedziliśmy były usługi weterynaryjne. Dowiedzieliśmy się jak często dużym stresem dla zwierząt są wizyty w gabinecie i jak można zwierzę wcześniej na nie przygotować. Bacznie wysłuchaliśmy informacji przekazanych nam na temat szczepień i pielęgnacji zwierząt.


Pierwszy etap programu edukacji ekonomicznej "Na własne konto" zakończył się bardzo szybko.

Młodzież poznała podstawowe pojęcia ekonomiczne poprzez gry edukacyjne, quizy i zabawy. Uczniowie wcielali się w rolę sprzedawców jabłek, zajmowali się produkcją książek. Szczególne podziękowania za okazaną życzliwość kierujemy dla Pana Dariusza Łukaszewskiego Wójta Gminy Kadzidło, dzięki któremu staliśmy się jedną z 35 szkół z całej Polski, która otrzymała finanse na podpisanie umowy i realizację projektu, a koszty przejazdu do przedsiębiorców oraz BANKU PEKAO S.A w Ostrołęce zostały całkowicie sfinansowane. Dziękujemy.


---------------------------

 Zdjęcia



 Prezentacja



--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej





© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2017