Powrót do strony głównej




Co łączy Szkołę Podstawową w Kadzidle
z "Darem Młodzieży"


   (tekst: Danuta Prusaczyk; zdjęcia: Archiwum ZPO w Kadzidle)





---------------------------


W roku szkolnym 1981/82 Szkoła Podstawowa w Kadzidle przystąpiła do konkursu pod hasłem Od "Sołdka" do "Daru Młodzieży" ogłoszonego przez redakcję gazety "Świat Młodych".

Już w czerwcu wiadomym było, iż dzięki kultywowaniu w szkole tradycji regionalnych szkoła przebrnęła przez pierwszy etap konkursu i zakwalifikowała się do dalszych eliminacji prowadząc zespołowo. W nagrodę 5-osobowa grupa uczniów ze szkoły wyjechała do Gdyni, aby tam zwiedzić "Dar Pomorza" - największy polski żaglowiec.


19 czerwca 1982 r. na nabrzeżu portowym w Gdyni odbyła się wielka aukcja wyrobów przekazanych na konkurs.

Uzyskane w ten sposób fundusze przekazane zostały na budowę nowej jednostki żaglowej, czyli "Daru Młodzieży". Zajęła się tym grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Kadzidła, która zawiozła ze sobą wyroby ludowe regionu Kurpiowszczyzny podbijając tym serca zwiedzających i kupujących.


Już 10 września 1982 r. wiadome było, iż szkoła zdobyła w konkursie Od "Sołdka" do "Daru Młodzieży" pierwsze miejsce.

Oto co pisała na ten temat Pani Wiesława Mroczek - redaktor gazety "Świata Młodych": Zdaniem jury Szkoła Podstawowa w Kadzidle w konkurencji zespołowej nie miała sobie równych". 16 września 7-osobowa grupa uczniów przybyła w ramach nagrody do Gdyni, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. 17 września ubrani w kurpiowskie stroje regionalne byli gośćmi kapitana na pokładzie nowo powstałego żaglowca "Dar Młodzieży". Potem czekało ich jeszcze zwiedzanie "Daru Pomorza" i wizyta w gdańskim studiu telewizyjnym, gdzie odebrali nagrody specjalne za aktywność. Ale to nie wszystko! 19 września wśród 80-osobowej grupy byli uczestnikami 8-godzinnego rejsu po Bałtyku, poprzedzającego wypłynięcie jachtu do Helsinek. Po powrocie do Kadzidła opowiadaniom uczestników o pobycie w Gdyni nie było końca. Nie skończyło się to jednak tylko na tym.


W krótkim czasie uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się, że kolejny etap konkursu (dodatkowy) też w konkurencji zespołowej zwyciężyli pokonując tym samym drużyny z całej Polski.

No i kolejna nagroda, i kolejna wycieczka. 1 czerwca szkolny autobus zawiózł wieloosobową grupę uczniów na 3 dni nad morze. I znów atrakcjom nie było końca. Znów byli gośćmi na pokładzie "białej księżniczki", jak nazywają "Dar Młodzieży", by odebrać kolejne nagrody, zaś potem czekał uczniów prawdziwy "chrzest morski". I to nie tylko uczniów, ale i nauczycieli!


Rok szkolny 1984/85 - W szkole powołano do życia Szkolny Klub Ligi Morskiej.

Opiekunem została Pani Wanda Parzych - nauczyciel języka polskiego. Jest to pierwszy wiejski Klub Ligi Morskiej w kraju, liczący 48 członków (w tym 3 osoby dorosłe). Odbyło się uroczyste pasowanie na członka LM, którego to dokonał oficer Marynarki Wojennej Kazimierz Deptuła.


Rok szkolny 1985/86 - Ten rok szkolny przyniósł szkole nowy konkurs plastyczny o tematyce marynistycznej.

Jego hasło brzmiało "Żagle w moich oczach", a organizatorem była redakcja gazety "Świat Młodych".

Spośród wielu prac szkolna komisja wybrała 28, które wysłane zostały do organizatora, zaś 10 prac zostało nagrodzonych przez jury konkursu. Do kart historii szkoły należy wpisać fakt, iż właśnie Szkołę Podstawową w Kadzidle, pomimo tego, że tak daleko ma do morza, wybrano na miejsce Wojewódzkiej Inauguracji Roku Morskiego w Oświacie. Uroczystość ta odbyła się 15 marca 1986 r. Przybyli na nią przedstawiciele "ludzi morza" - Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Ligi Morskiej Pan J. Kowalewski oraz porucznik marynarki wojennej Pan K. Deptuła, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych oraz delegacje szkół z terenu całego województwa ostrołęckiego.


"Ogólnopolskie Zakończenie Roku Morskiego w Oświacie ma odbyć się w Kadzidle" - ta wiadomość przywitała wszystkich wraz z początkiem nowego roku szkolnego 1986/87.

Uroczystość Zakończenia Roku Morskiego w Oświacie odbyła się 24 stycznia 1987 r. "Hej w kadzidlańskim boru goście się zjechali, choć to na śródlądziu Rok Morski żegnali" to słowa, którymi pozdrowili szkołę przybyli przedstawiciele Wybrzeża - Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej komandor Eugeniusz Kaczorowski oraz Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Ligi Morskiej Ryszard Czapiewski. Ponadto gośćmi naszej Szkoły byli: Wiceminister Oświaty i Wychowania płk. Marian Anysz, Dyrektor Generalny Urzędu Gospodarki Morskiej Pan Józef Baj, władze wojewódzkie i gminne, redakcje gazet "Świat Młodych", "Tygodnika Ostrołęckiego", fotoreporterzy 1 i 2 programu Telewizji Polskiej oraz redaktorzy programu 1 Polskiego Radia, Pani Anna Jaworska - żona słynnego polskiego żeglarza Kuby Jaworskiego (samotny rejs dookoła świata), Pan Bohdan Sienkiewicz - twórca, redaktor programu telewizyjnego "Latający holender", a także delegacje ze szkół prawie całej Polski. Oj, co to się w szkole działo!


---------------------------

 Zdjęcia




--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej





© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2018