⇒ Udostępnianie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystania na wniosek
|
❒ KROK PO KROKU
- Sporządź wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego. Wniosek powinien zawierać w szczególności:
- nazwę podmiotu zobowiązanego;
- informacje o wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko albo nazwę oraz adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika tego wnioskodawcy w sposób lub w formie wskazanych we wniosku;
- wskazanie informacji sektora publicznego, która będzie ponownie wykorzystywana, a jeżeli jest już udostępniona lub przekazana, warunki, na jakich ma być ponownie wykorzystywana, oraz źródło udostępnienia lub przekazania;
- wskazanie celu ponownego wykorzystywania (komercyjny albo niekomercyjny), w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
- wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej, także wskazanie formatu danych;
- wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie została udostępniona lub przekazana w inny sposób, albo sposobu dostępu do informacji gromadzonych w systemie teleinformatycznym.
- Złóż wniosek siedzibie Urzędu Gminy Kadzidło, wyślij pocztą lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ewentualnie pocztą elektroniczną, faksem).
- Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 14 dni od dnia otrzymania, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 2 miesięcy.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku otrzymasz:
- wnioskowaną informację sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania bez ograniczenia warunkami lub
- ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego i/lub wysokość opłat za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.
❒ WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego - w przypadkach gdy:
- informacja sektora publicznego nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej;
- została udostępniona w sposób inny niż poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i nie zostały określone warunki ponownego wykorzystywania lub opłaty za ponowne wykorzystywanie albo nie poinformowano o braku takich warunków lub opłat;
- wnioskodawca zamierza wykorzystywać informację sektora publicznego na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone;
- informacja sektora publicznego została udostępniona lub przekazana na podstawie innych ustaw określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego.
❒ OPŁATY
- Bezpłatnie, z wyjątkiem sytuacji, gdy przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Nakładając opłatę uwzględnia się koszty przygotowania i przekazania informacji sektora publicznego w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, jakie będą brane pod uwagę przy nietypowych wnioskach o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania i przekazania informacji. Łączna wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.
❒ MIEJSCE ZŁOŻENIA I ODBIORU
- Sekretariat Urzędu Gminy w Kadzidle.
❒ JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA
- Właściwa merytorycznie komórka organizacyjna Urzędu
❒ TERMIN ODPOWIEDZI
- Bez zbędnej zwłoki, jednak nie dłużej niż 14 dni od dnia złożenia wniosku.
- W uzasadnionych przypadkach nie dłużej niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
❒ TRYB ODWOŁAWCZY
- W przypadku decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, decyzji o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego odwołanie składa się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
❒ UWAGI
- Podmiot zobowiązany może określić warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (tzw. oferta) dotyczące:
- obowiązku poinformowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji od podmiotu zobowiązanego;
- obowiązku poinformowania o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej;
- zakresu odpowiedzialności podmiotu zobowiązanego za udostępniane lub przekazywane informacje.
Wnioskodawca, który otrzymał ofertę może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty, złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić podmiot zobowiązany o przyjęciu oferty. Brak zawiadomienia o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku. W przypadku otrzymania sprzeciwu podmiot zobowiązany, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie.
❒ PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352);
❒ WYMAGANE ZAŁĄCZNIKI
|
|
|